Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaalimenty
Alimenty -

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Art. 129 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

 
 
Wyszukiwana fraza:

alimenty

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 495 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Kiedy potrącą Tobie z pensji?

Pracujesz i otrzymujesz należną wypłatę? To może się szybko zmienić. Pomimo iż Kodeks Pracy wprowadził regułę „ochrony wynagrodzenia” to wyliczył jednak sytuacje w których można dokonywać z niego potrąceń. Sprawdź czy Twoja pensja jest bezpieczna.

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 20 lutego 2014

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

Składając pozew do sądu należy pamiętać – w sprawach majątkowych – o oznaczeniu wartości przedmiotu sporu. Jest to jedno z wymagań formalnych przewidzianych dla pozwu. Nieoznaczenie wartości przedmiotu sporu stanowi brak formalny.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 22 kwietnia 2014

Zalety arbitrażu

Każdy wie, a przynajmniej wiedzieć powinien, że pokojowe rozwiązywanie sporów jest najlepszym rozwiązaniem. Niestety praktyka pokazuje, że niewielu ludzi pamięta o tej zasadzie, w związku z tym liczba spraw sądowych z roku na rok staje się coraz większa – a to nawiasem mówiąc powoduje dłuższe rozpoznawanie nawet błahych spraw. Jedną z opcji…

Data utworzenia: 29 czerwca 2014

Zabezpieczenie roszczeń w postępowaniu rozwodowym

Zabezpieczenie roszczeń ma na celu ochronę żądań strony postępowania sądowego, przed umyślnym lub nieumyślnym roztrwonieniem majątku przez drugą stronę przed zakończeniem całej sprawy. Warto wspomnieć, że taka możliwość pojawia się również w sprawach rozwodowych.

Data utworzenia: 2 lipca 2014

Kto może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa?

W polskim prawie rodzinnym istnieją domniemania prawne dotyczące ojcostwa, które mogą być obalone tylko na skutek wniesienia powództwa o zaprzeczenia ojcostwa. Jeżeli więc dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania…

Data utworzenia: 31 sierpnia 2014

Czy warto korzystać z arbitrażu?

Postępowanie polubowne, określane także mianem arbitrażu, jest łagodniejszą formą rozwiązywania sporów natury cywilnoprawnej. Oczywiście jest to jedynie alternatywna względem normalnego postępowania sądowego, należy jednak pamiętać, że w większości przypadków jest dużo bardziej skuteczna, szybsza i zdecydowanie tańsza, niż wytoczenie sprawy…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 16 listopada 2012

Udział organizacji pozarządowych w postępowaniu cywilnym

Organizacje pozarządowe określane są mianem tzw. trzeciego sektoru. Szczegółową definicję znajdujemy odwołując się do konkretnego przepisu ustawy, według którego są to, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 16 listopada 2012

Rozwód, a dziecko

Sąd orzekając rozwód z urzędu rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem i kontaktach rodziców z dzieckiem a także kosztach jakie winni ponosić w związku z utrzymaniem i wychowaniem dziecka.

Data utworzenia: 16 listopada 2012

Jakie roszczenia można zabezpieczyć w procesie o rozwód?

Proces rozwodowy jest specyficznym rodzajem postępowania cywilnego, które zmierza w zasadzie do wydania wyroku stwierdzającego trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, czyli do rozwiązania małżeństwa. Charakteryzuje się pewnymi odmiennościami, niż inne procesy cywilne. Warto w związku z tym zapoznać się z przepisami w tym zakresie, szczególnie…

Data utworzenia: 20 lutego 2013

Zróżnicowanie kwot świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania dziecka zgodne z Konstytucją

Wykonywanie pieczy zastępczej nad dzieckiem jest zadaniem niełatwym, wiążą się z tym nie tylko obowiązki natury wychowawczej, ale także koszty utrzymania małoletniego. Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej reguluje zagadnienie zróżnicowania kwot świadczeń na pokrycie takich kosztów. Zgodność przepisów…

Kategoria: Orzecznictwo
Data utworzenia: 25 kwietnia 2013
« Poprzednia 1 … 44  |  45  |  46  |  47  |  48 … 50 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.