Alimenty -
Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Art. 129 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
- ordynacja+samorządowa
- rejestr+obrotów
- przesłanki przysposobienia
- wniosek o przysposobienie
- opłaty+za+świadczone+usługi
- nieobecność na rozprawie
- referendarz
- referendarz sądowy
- szczególne+warunki+sprzedaży+konsumenckiej
- Zawieszenie
- brak+odpowiedzi+na+pozew+o+rozwód
- romans przełożonego z podwładnym
- skutki
- powiadomienie
- kodeks
Wyszukiwana fraza:
alimenty

Czy mogę żądać alimentów od syna?
Aktualnie, pozwy osób starszych o alimenty od swoich dzieci to jeszcze rzadkość. Z przykrością należy stwierdzić, że starsi ludzie wolą żyć w ubóstwie, niż wystąpić do sądu przeciwko własnym dzieciom. Warto jednak pamiętać o tym, że gdy rodzic
Typ: Artykuł
Kategoria: Alimenty
Data utworzenia: 22 września 2014
W jaki sposób uzyskać alimenty z funduszu alimentacyjnego?
Fundusz alimentacyjny powstał aby wspierać osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej z powodu niemożności wyegzekwowania alimentów. Pomoc ta jest połączona z działaniami zmierzającymi do zwiększenia odpowiedzialności osób zobowiązanych do alimentacji.
Słowa kluczowe:
alimenty z funduszu alimentacyjnego, bezskuteczna egzekucja, dłużnik alimentacyjny, świadczenia z funduszu alimentacyjnego
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Data utworzenia: 6 lipca 2014
Jak napisać pozew o alimenty na rzecz dziecka?
Zgodnie z treścią art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych…
Typ: Artykuł
Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 26 września 2013
Orzeczenie alimentów na dziecko w kilka dni
Rodzice będą mogli wnosić o zasądzenie alimentów natychmiastowych. Przygotowywana właśnie reforma prawa rodzinnego zakłada wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji alimentów natychmiastowych. Pozwoli to rodzicowi skorzystać z szybkiej drogi sądowej do uzyskania niezbędnych dla dziecka świadczeń od drugiego rodzica. Orzeczenie alimentów…
Słowa kluczowe:
alimenty na dziecko, alimenty natychmiastowe, prawo rodzinne i opiekuńcze, wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 10 marca 2018
Rodzina 500 plus: Czy otrzymywane alimenty uwzględnia się przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze lub jedyne dziecko?
alimenty na dziecko uwzględnia się przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze lub jedyne dziecko?
Słowa kluczowe:
500 złotych na dziecko, program Rodzina 500 plus, rodzina 500 plus, świadczenie wychowawcze
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 21 kwietnia 2016
Będzie nowe kryterium dochodowe uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego
Egzekucja alimentów to wciąż żywy temat, który jak bumerang powraca podczas kolejnych konferencji prasowych. Tym razem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała reformę w egzekucji alimentów. Jednym z jej elementów ma być zmiana kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Słowa kluczowe:
alimenty na dziecko, dłużnik alimentacyjny, fundusz alimentacyjny, kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 22 maja 2018
Przedawnienie alimentów
Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków utrzymania, a także wychowania osobom uprawnionym do żądania alimentów. Zgodnie z treścią art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zobowiązanymi do świadczeń alimentacyjnych są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo.
Słowa kluczowe:
obowiązek alimentacyjny, powództwo o alimenty, przedawnienie alimentów, roszczenie alimentacyjne
Typ: Artykuł
Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 29 stycznia 2013
Rząd przyjął ważne zmiany w alimentach na dzieci!
Rada Ministrów przyjęła dzisiaj projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodziny i opiekuńczy oraz innych ustaw, wprowadzającej alternatywne postępowanie w sprawach o alimenty na dzieci.
Słowa kluczowe:
alimenty natychmiastowe, Orzeczenie o alimentach w trybie nakazowym, prawo rodzinne, Ustalanie alimentów natychmiastowych
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 26 lutego 2019
Chcesz uzyskać świadczenie z funduszu alimentacyjnego? Złóż wniosek!
Zabezpieczenie interesu osób uprawnionych do alimentów stanowi realizację funkcji opiekuńczej państwa. W przypadku gdy uprawnieni nie otrzymują należnych im świadczeń alimentacyjnych, powstaje możliwość uzyskania ich z funduszy finansowanych ze środków publicznych. Niewątpliwie funduszem takim jest fundusz alimentacyjny. Nie mniej jednak pamiętać…
Słowa kluczowe:
co powinien zawierać wniosek o alimenty, fundusz alimentacyjny, świadczenie z funduszu alimentacyjnego, wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 7 października 2014
Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych
Istotą alimentów jest zapewnienie warunków egzystencjonalnych uprawnionym osobom, w sytuacji gdy same nie są w stanie tego uczynić. Powyższa instytucja została szczegółowo uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, a polega ogólnie rzecz biorąc na obowiązku dostarczania środków utrzymania innej osobie, w sytuacjach przez prawo wskazanych.
Słowa kluczowe:
powództwo o alimenty, roszczenia alimentacyjne, roszczenia o spełnienie poszczególnych świadczeń alimentacyjnych, roszczenia świadczeń alimentacyjnych
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Data utworzenia: 29 maja 2013
« Poprzednia | 1 … 40 | 41 | 42 | 43 | 44 … 50 | Następna » |