Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaalimenty
Alimenty -

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Art. 129 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

 
 
Wyszukiwana fraza:

alimenty

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 495 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka

Koniec małżeństwa w postaci orzeczenia rozwodu nie kończy częstych sporów pomiędzy małżonkami, nie kończy także obowiązków jakie ciążą na byłych małżonkach względem siebie. Każdy z małżonków w określonych sytuacjach ma obowiązek alimentacyjny względem byłego już małżonka. Zakres tego obowiązku a także jego okres, uzależniony…

Data utworzenia: 23 kwietnia 2013

Ugoda alimentacyjna

Zgodnie z treścią art. 917 Kodeksu cywilnego, przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Jak się okazuje przedmiotem ugody…

Kategoria: Umowy
Data utworzenia: 17 czerwca 2013

Kiedy należy złożyć wniosek do Funduszu alimentacyjnego?

W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.

Data utworzenia: 25 czerwca 2013

Uprawnieni do świadczeń z funduszu alimentacyjnego

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku, gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności - bezterminowo.

Data utworzenia: 25 czerwca 2013

Wymogi formalne wniosku o alimenty

Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.

Data utworzenia: 25 czerwca 2013

Podwyższenie alimentów na dziecko

Wysokość alimentów na dziecko nie jest ustalana raz na zawsze. Zgodnie bowiem z art. 135 Ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012r., Nr 0, poz. 788) zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Jeżeli więc wzrosły potrzeby…

Data utworzenia: 30 czerwca 2013

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych

Jeżeli egzekucja dotyczy alimentów lub renty mającej charakter alimentów, wierzyciel, kierując wniosek o wszczęcie egzekucji, nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji, ani majątku dłużnika, z którego ma być prowadzona.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 8 lipca 2013

Alimenty dla żony

Świadczeni alimentacyjne kojarzone są zazwyczaj z małoletnimi uprawnionymi do ich pobierania. Nie każdy jednak pamięta, że alimentacja może dotyczyć także rozwiedzionych małżonków. To jednak w jakim zakresie można żądać środków utrzymania od byłego małżonka zależy od tego, kto został uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego…

Data utworzenia: 26 sierpnia 2013

Majątkowe możliwości zarobkowe, a zakres obowiązku alimentacyjnego

Zakres obowiązku alimentacyjnego zależy z jednej strony od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, z drugiej zaś - od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pojęcia "usprawiedliwione potrzeby" oraz "możliwości zarobkowe i majątkowe" zostały szczegółowo omówione w uchwale Pełnego Składu Izby Cywilnej i Administracyjnej Sądu Najwyższego…

Data utworzenia: 2 września 2013

Alimenty dla najbliższych członków rodziny tragicznie zmarłego

Świadczenia alimentacyjne są z reguły kojarzone z wzajemnymi roszczeniami pomiędzy rodzicami a dziećmi lub pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami. Roszczenie alimentacyjne przysługuje jednak znacznie większej grupie osób, wśród których możemy wymienić chociażby członków rodziny tragicznie zmarłego.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 13 września 2013
« Poprzednia 1 … 35  |  36  |  37  |  38  |  39 … 50 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.