Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaalimenty
Alimenty -

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Art. 129 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

 
 
Wyszukiwana fraza:

alimenty

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 495 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Planowana nowelizacja ustawy alimentacyjnej

Jednym z podstawowych aktów prawnych regulujących prawa uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych jest ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Na chwilę obecną procedura uzyskiwania powyższych świadczeń jest w Polsce dosyć trudna – uprawnieni do alimentów muszą sporo natrudzić się, aby uzyskać należne im…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 21 stycznia 2014

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego

W wyroku z dnia 12 lutego 2014 r. Trybunał Konstytucyjny – w sprawie z wniosku Prokuratora Generalnego – orzekł, że art. 5 ust. 3b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w zakresie, w jakim stanowi, że organ właściwy dłużnika kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego, jest…

Data utworzenia: 12 lutego 2014

Dorosły otrzymujący alimenty może zapłacić od nich podatek

Aby alimenty dla dorosłej osoby nie stanowiły przychodu opodatkowanego PIT-em, muszą być zasądzone przez sąd, a ich wysokość nie może przekraczać 700 zł miesięcznie. Kwoty alimentów wpłaconych nieterminowo nie sumuje się do limitu.

Kategoria: Podatki
Data utworzenia: 25 lutego 2014

Kto może skorzystać ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego?

Kwestie związane ze świadczeniami z funduszu alimentacyjnego zostały określone w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Jak zostało słusznie wskazane w ustawie, dostarczanie środków utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, a w szczególności dzieciom, jest w pierwszej kolejności…

Data utworzenia: 28 marca 2014

Kiedy rodzic może domagać się alimentów od dziecka?

Z uwagi na fakt, że obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej w pewnych sytuacjach pełnoletnie dziecko może zostać zobowiązane do płacenia alimentów na swojego rodzica. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w pierwszej kolejności rodzic powinien domagać się alimentów od swojego małżonka, a dopiero potem od dziecka. Zagadnienie dotyczące…

Kategoria: Alimenty
Data utworzenia: 30 marca 2014

Kiedy obowiązek alimentacyjny przestaje istnieć?

Nałożenie przez sąd obowiązku alimentacyjnego nie oznacza, że będzie on istniał do końca życia zobowiązanego do tego świadczenia. Prawo przewiduje bowiem szereg sytuacji, w których obowiązek ten po prostu znika. Warto dowiedzieć się zatem po spełnieniu jakich warunków nie będziemy już musieli płacić pieniędzy uprawnionemu do alimentacji.

Kategoria: Alimenty
Data utworzenia: 28 kwietnia 2014

Alimenty także dla pracującego dziecka

Zgodnie z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, pełnoletnie dziecko ma prawo do alimentów ze strony rodziców w sytuacji, gdy nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Zatem sam fakt podjęcia pracy zarobkowej czy stażu przez dziecko będące studentem, nie powoduje automatycznej utraty prawa do świadczenia alimentacyjnego. To możliwe…

Data utworzenia: 12 maja 2014

Musisz płacić alimenty? Sprawdź od czego zależy ich wysokość

Jesteś zobowiązany do płacenia alimentów? Jeśli tak, to z pewnością poniższy artykuł będzie dla Ciebie bardzo pomocny. Nałożenie obowiązku alimentacyjnego wiąże się z dokładnym ustaleniem rodzaju i wysokości świadczenia przeznaczanego na zaspokojenie potrzeb uprawnionego do ich otrzymywania. W związku z tym każda osoba, która może być…

Data utworzenia: 25 czerwca 2014

Czy pełnoletnie dziecko może żądać alimentów?

Alimenty na małoletnie dzieci nie są czymś obcym, tak samo jak alimenty na byłego małżonka. Jednak jeśli mowa o świadczeniach tego rodzaju wypłacanych pełnoletnim dzieciom, większość z nas przyzna, że jest to kompletnie niemożliwe. Jak się okazuje

Data utworzenia: 29 lipca 2014

Postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia o alimenty w czasie procesu rozwodowego

Zasadniczo rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Warto również wiedzieć, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego…

Data utworzenia: 6 sierpnia 2014
« Poprzednia 1 … 33  |  34  |  35  |  36  |  37 … 50 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.