Niegodny spadkobierca -
Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
- dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
- podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
- umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.
Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jak by nie dożył otwarcia spadku.
Art. 928 kodeksu cywilnego
Wyszukiwana fraza:
spadkobierca

Duże zmiany prawa spadkowego już obowiązują
Kilka dni temu, dokładnie 23.10.2011 roku weszły w życie przepisy nowelizacji Kodeksu cywilnego – ustawy z dnia 18 marca 2011 roku. Nowela przewiduje wiele zmian w zakresie prawa spadkowego, w szczególności wprowadza przepis dotyczący zapisu testamentowego.
Typ: Aktualność
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 25 października 2011
Rząd przywraca prawo do ulgi mieszkaniowej
Przyjęto założenia do projektu ustawy, która umożliwi skorzystanie z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn podatnikom, zaliczonym do trzeciej grupy podatkowej (dalszym krewnym lub niespokrewnionym ze spadkodawcą), którzy utracili do niej prawo wskutek zmiany przepisów.
Słowa kluczowe:
podatek od spadków i darowizn, podatki, prawo do ulgi mieszkaniowej, prawo podatkowe
Typ: Aktualność
Kategoria: Prawo podatkowe
Data utworzenia: 9 sierpnia 2012
Jedna nieruchomość - kilku spadkobierców. Zapis w księdze wieczystej jest kluczowy
W jednej z niedawnych uchwał, wiążących dla sądów, Sąd Najwyższy orzekł, że możliwe jest istnienie kilku postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku. To budzi obawy, że możemy kupić nieruchomość od kogoś, kto nie jest jej prawnym spadkobiercą. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie, kto figuruje w księgach wieczystych. Tylko to gwarantuje…
Słowa kluczowe:
ksiega wieczysta, nabycie spadku, osoba wpisana w treści księgi wieczystej, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku
Typ: Aktualność
Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 4 grudnia 2012
Szkolenie: Prawo cywilne w praktyce gminy – najnowsze regulacje prawne
Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do pracowników urzędów gmin i urzędów miast zajmujących się problematyką prawa cywilnego.
Typ: Aktualność
Kategoria: Inne
Data utworzenia: 4 kwietnia 2012
Sytuacja wierzyciela jest lepsza po śmierci dłużnika
Żona odpowiada za długi męża w większym zakresie po jego śmierci niż za życia, bo wtedy wierzyciel małżonka jest lepiej chroniony. Może bowiem dochodzić swego także ze składników majątku wspólnego małżonków, które odziedziczyła wdowa. W Polsce dominuje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która powstaje z chwilą zawarcia…
Typ: Aktualność
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 8 listopada 2006
Zdaniem Rządu zmiany w OFE są konieczne
Rząd zaproponował zmiany w systemie emerytalnym, które mają być bezpieczne dla przyszłych emerytów. Korekta tego systemu zdaniem Rządu jest niezbędna ze względu na bezpieczeństwo finansów publicznych. Dzięki niej do 2020 r. potrzeby pożyczkowe państwa zmniejszą się o 190 mld zł. Nowe rozwiązania mają być także bezpieczne dla środków zgromadzonych…
Typ: Aktualność
Kategoria: Prawo finansowe
Data utworzenia: 10 marca 2011
Komisja proponuje środki w celu rozwiązania problemów związanych z opodatkowaniem spadków transgranicznych
Obywatele UE, którzy nabywają w drodze spadku nieruchomości położone w innym kraju, mają często do czynienia z opodatkowaniem przez więcej niż jedno państwo członkowskie. W rzeczywistości, w skrajnych przypadkach podatek może wynosić tyle, ile całkowita wartość nabytych w drodze spadku aktywów transgranicznych, ponieważ kilka państw członkowskich…
Typ: Aktualność
Kategoria: Prawo podatkowe
Data utworzenia: 15 grudnia 2011
« Poprzednia | 1 | Następna » |